Zapisz się na nasz newsletter, aby otrzymać kod zniżkowy 5% na pierwsze zakupy > NEWSLETTER

Lorem Ipsum

Lorem Ipsum

Lorem Ipsum

Eko poradnik Whirlpool i ElektroEko

Eko poradnik Whirlpool i ElektroEko

Jak pozbyć się elektrośmieci w odpowiedzialny i ekologiczny sposób?

Zastanawialiście się kiedyś, jak bardzo polegamy na urządzeniach elektrycznych i elektronicznych w naszym codziennym życiu? Dopóki działają bez zarzutu, są naszymi nieodłącznymi towarzyszami. Jednak kiedy nagle przestają działać, często nie mamy pojęcia, co z nimi zrobić. W pośpiechu chcemy się ich pozbyć, zapominając, jak ważne jest, by robić to odpowiedzialnie. Odpowiednie pozbycie się tych sprzętów jest ważne dla ochrony środowiska - jeśli trafią do recyklingu ich cenne surowce zostaną ponownie wykorzystane.

Czym są elektrośmieci?

Elektrośmieci znane również jako ZSEE (zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny), to wszystkie uszkodzone, nieużywane lub zbędne urządzenia elektryczne i elektroniczne, które kiedyś działały na prąd lub baterie. Przykłady obejmują zepsute komputery, telefony, zabawki i gadżety elektroniczne, a także stare pralki, lodówki, małe urządzenia AGD oraz zużyte świetlówki i diody LED.

Płyta grzewcza z systemem Clean Protect

Dlaczego nie wolno wyrzucać zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego do zwykłego śmietnika?

Na wszystkich sprzętach elektrycznych i elektronicznych znajdziemy znak przekreślonego kosza, który oznacza zakaz wyrzucania tego urządzenia po zużyciu do zwykłego śmietnika. 

Cenne źródło surowców
Recykling
Szkodliwe substancje
#
  • Jest cennym źródłem surowców

    Zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne zawierają cenne surowce takie jak złoto, srebro, miedź i aluminium. Jeśli trafią do odpowiednich punktów zbiórki i recyklingu - będą mogły być odzyskane i ponownie wykorzystane.

#
  • Recykling jest opłacalny

    Odzyskiwanie surowców i ich ponowne wykorzystanie zmniejsza zużycie zasobów naturalnych i obniża koszty produkcji nowych urządzeń. Metale odzyskane z elektrośmieci mogą być używane do produkcji nowych przedmiotów, takich jak czajniki, plomby dentystyczne czy instrumenty muzyczne.

#
  • Zawiera szkodliwe substancje

    Elektrośmieci zawierają szkodliwe dla zdrowia i środowiska substancje takie jak rtęć, freon, azbest, kadm czy związki bromu, które mogą przenikać do gleby, wód gruntowych i powietrza, powodując zatrucia ludzi i zwierząt.

Ciekawe:

Ciekawe:

Według ONZ w 2023 r. każda osoba na świecie wygenerowała średnio 8 kg elektrośmieci, co oznacza, że ​​globalnie zostało ich wytworzonych aż 61 mln ton. To więcej niż waży Wielki Mur Chiński.
Niestety tylko niespełna 18% tych elektronicznych odpadów zawierających mieszankę szkodliwych substancji, ale także cennych materiałów, zostanie właściwie zebrane, przetworzone i poddane recyklingowi.

Jak prawidłowo pozbyć się elektrośmieci, żeby trafiły do recyklingu?

Punkt zbiórki
Oddaj do PSZOK
Zamów odbiór
Oddaj w sklepie
Zostaw w serwisie
#
  • Znajdź punkt zbiórki

    Sprawdź lokalizację punktów zbierania elektrośmieci oraz specjalne pojemniki na drobne urządzenia w Twojej okolicy. Przekazane odpady elektryczne i elektroniczne trafią do zakładów przetwarzania, gdzie będą poddane odzyskowi i recyklingowi.

#
  • Oddaj do PSZOK

    Możesz bezpłatnie oddać zużyty elektrosprzęt do PSZOK (Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych). Punkty te są dostępne w każdej gminie i mieście, a ich adresy znajdziesz na stronie miejscowego urzędu.

#
  • Zamów odbiór

    W przypadku wielkogabarytowych odpadów elektrycznych i elektronicznych, zamów ich bezpłatny odbiór z wyniesieniem bezpośrednio z domu. Możesz to zrobić dzwoniąc pod numer 2222 333 00 lub wypełniając formularz online.

#
  • Oddaj w sklepie

    Zużyte urządzenia można zostawić w sklepie przy okazji zakupu nowego sprzętu tego samego typu, np. starą kuchenkę mikrofalową przy zakupie nowej. Sklepy wielkopowierzchniowe przyjmują elektrośmieci także bez konieczności zakupu nowego sprzętu. W sklepie internetowym zamów odbiór zużytego sprzętu przy składaniu nowego zamówienia.

#
  • Zostaw w serwisie

    Zepsuty sprzęt, którego nie można lub nie opłaca się naprawiać, pozostaw w serwisie, który przekaże go do recyklingu.

Nie demontuj samodzielnie: pamiętaj, że samodzielny demontaż zużytego sprzętu jest niebezpieczny, ponieważ może uwolnić szkodliwe substancje, zagrażające środowisku i zdrowiu.

Kampania edukacyjna organizowana we współpracy European Appliances Sp. z o. o. i ElektroEko S.A.