Lorem Ipsum
Lorem Ipsum
Lorem Ipsum
Lorem Ipsum
Lorem Ipsum
Lorem Ipsum
Od marca 2021 roku pojawią się nowe etykiety energetyczne i zmienione klasy efektywności energetycznej dla urządzeń gospodarstwa domowego. Tutaj znajdą Państwo wszystkie istotne informacje na ten temat.
Od 1996 roku etykieta energetyczna (lub etykieta UE) zawiera informacje o niskim zużyciu energii i wody przez główne urządzenia gospodarstwa domowego. Jest ona wymagana przez prawo i jest umieszczana na produkcie, zarówno w sklepach, jak i na stronach internetowych sprzedawców detalicznych.
Etykieta energetyczna ma na celu skrótowe pokazanie klientom danych dotyczących efektywności energetycznej i umożliwić lepsze porównanie urządzeń dostępnych na rynku..
Z czasem urządzenia gospodarstwa domowego stały się bardziej efektywne kosztowo i energetycznie. Z tego powodu unijna etykieta jest obecnie aktualizowana.
Unia Europejska wydała obowiązkową aktualizację obecnej etykiety energetycznej dla następujących kategorii produktów:
-pralki
-suszarki
-lodówki / zamrażarki
-zmywarki do naczyń
-urządzenia do przechowywania wina
Od marca 2021 r. nowa etykieta energetyczna musi być widoczna na wszystkich urządzeniach.
ZMIANY W KLASACH EFEKTYWNOŚCI ENERGETYCZNEJ
Europejskie Stowarzyszenie Producentów (APPLIA) wyjaśnia jak przygotować się do zmiany, a także jej terminy, obowiązki producentów i sprzedawców detalicznych, nowe wymogi dotyczące ekoprojektu w odniesieniu do efektywnego gospodarowania zasobami oraz samą nową etykietę energetyczną. Konsumenci będą mogli zobaczyć nowe etykiety na urządzeniach dopiero od 1 marca 2021 r.
Dzięki przeprojektowanej etykiecie energetycznej wprowadzono pewne innowacje w zakresie treści:
Na wszystkich etykietach efektywności energetycznej znajdzie się kod QR, który łączy się z unijną bazą danych produktów EPREL. Tam na etykiecie energetycznej i karcie informacyjnej danego urządzenia znajdziesz więcej informacji.
Poprzednie klasy A z "Plusami" (A +++, A ++ i A +) nie będą już miały zastosowania. Dostępne będą klasy efektywności energetycznej od A do G.
Zużycie wody i energii elektrycznej nie jest już podawane w wartości rocznej lecz odpowenio na1 lub 100 cykli prania w programie Eco 40-60.
Nowością jest również klasa hałasu od A do D, by oprócz wartości podanej w dB(A) parametr ten był jeszcze bardziej przejrzysty. Poziom hałasu dotyczy wirowania, a nie jak to było do tej pory głośności urządzenia podczas fazy prania i wirowania (podawane były dwie wartości).
Podobnie jak w przypadku wszystkich nowych etykiet efektywności energetycznej, również w przypadku pralko-suszarek będzie istniał kod QR, który łączy się z unijną bazą danych produktów EPREL. To tam, na etykiecie energetycznej i karcie charakterystyki produktu danego urządzenia znajdziesz dalsze informacje.
W przypadku pralko-suszarek dostępne klasy efektywności energetycznej również wahają się od A do G.
W tej kategorii urządzeń wszelkie parametry podzielono na dwie oddzielne grupy. Oddzielnie dla prania i suszenia oraz dla samego prania. W obu przypadkach normatywnym programem jest program Eco 40-60. Dzięki temu euroetykieta jest bardziej czytelna.
Zużycie wody i energii elektrycznej zgodnie z nową euroetykietą energetyczną dotyczy 100 cykli prania oraz prania i suszenia. Nowością jest również klasa hałasu od A do D, by oprócz wartości podanej w dB(A) parametr ten był jeszcze bardziej przejrzysty. Poziom hałasu dotyczy wirowania, a nie, jak to było do tej pory, głośności urządzenia podczas fazy prania i wirowania (podawane były dwie wartości)
W ramach procesu standaryzacji dotychczasowe klasy A z "Plusami" (A +++, A ++ i A +) zostały również zastąpione przez jednolitą skalę od A do G. Zgodnie z poprzednią normą nowa klasa efektywności energetycznej B odpowiada w przybliżeniu urządzeniu w klasie A +++ -23 %.
W przyszłości kod QR znajdujący się na każdej etykiecie efektywności energetycznej będzie powiązany z unijną bazą danych produktów EPREL. To tam, na etykiecie energetycznej oraz w karcie charakterystyki produktu danego urządzenia znajdą Państwo więcej informacji.
Ponadto przy określaniu pojemności urządzenia i kompletów naczyń wprowadzane są nowe, bardziej realistyczne wymagania (np..uwzględnia się misy lub garnki)). Dlatego też, wartości te mogą być inne niż na starej etykiecie energetycznej.
Zużycie wody i energii elektrycznej nie jest już podawane w wartościach rocznych, lecz na 1 (w przypadku zużycia wody) lub 100 cykli zmywania w programe Eco
Nowością są również wprowadzone klasy hałasu od A do D, by poziom hałasu w dB (A) był bardziej przejrzysty.
Na etykietach lodówek i zamrażarek znajdzie się również kod QR, który łączy się z unijną bazą danych produktów EPREL. To tam, na etykiecie energetycznej i karcie charakterystyki produktu danego urządzenia znajdziesz dalsze informacje.
Poprzednie klasy A z "Plusami" (A +++, A ++ i A +) nie będą już miały zastosowania w lodówkach i zamrażarkach. Nowe klasy energetyczne będą miały zakres od A do G. Nowa klasa efektywności energetycznej A odpowiada urządzeniu z A +++ - 60% według poprzedniego standardu.
Tak jak na poprzednich euroetykietach energetycznych. zużycie energii elektrycznej jest raportowane w cyklu rocznym.
Wprowadzone zostaną również klasy hałasu od A do D, aby uczynić poziom hałasu w dB (A) bardziej przejrzystym.
Na etykietach chłodziarki do wina będzie również umieszczony kod QR, który łączy się z unijną bazą danych produktów EPREL. To tam, na etykiecie energetycznej i karcie danych produktu danego urządzenia znajdziesz dalsze informacje.
Poprzednie klasy A z "Plusami" (A +++, A ++ i A +) nie będą już miały zastosowania. Dostępne klasy efektywności energetycznej będą się zawierać w skali od A do G.
Tak jak na poprzednich euroetykietach energetycznych. zużycie energii elektrycznej jest raportowane w cyklu rocznym.
Wprowadzone zostaną również klasy hałasu od A do D, aby uczynić poziom hałasu w dB (A) bardziej przejrzystym
Regulacja ekoprojektu
Darmowa dostawa z wniesieniem
Aż 30 dni na zwrot produktu
Przedłużona gwarancja producenta
5% rabatu za zapisanie się do newslettera